Poszukiwania pracy to niejednokrotnie długi i żmudny proces, podczas którego musimy przygotować się na wiele wyzwań. Pierwszym etapem każdej rekrutacji jest analiza i selekcja nadesłanych do komisji rekrutacyjnej podań o pracę i Curriculum Vitae, w których kandydaci przedstawiają swoje kwalifikacje i doświadczenie oraz starają się przekonać pracodawcę, że są idealni na stanowisko, na które aplikują. Kolejną fazą naboru jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której weryfikowane są informacje, przedstawione wcześniej w życiorysie zawodowym.

Czym właściwie jest rozmowa kwalifikacyjna?

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, to jest to znak, że twoje dokumenty aplikacyjne okazały się dla komisji rekrutacyjnej interesujące i ciekawe. Tylko wybrane osoby mają możliwość zaprezentowania się twarzą w twarz, dlatego należy stanąć na wysokości zadania i należycie się przygotować.

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu sprawdzenie, czy to co napisałeś w CV jest prawdą oraz poznanie twojej motywacji do podjęcia pracy i rzeczywistych umiejętności. W jej trakcie możesz zostać poproszony o wykonanie określonego zadania, które związane jest z oferowanym stanowiskiem.

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna?

Standardowa rozmowa kwalifikacyjna może trwać około 20 minut. Zdarza się jednak również tak, że spotkanie przedłuża się nawet do kilku godzin. Jeśli firma potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają określone umiejętności, to organizuje grupowe zadania, podczas których sprawdza zdolności do rozwiązywania problemów czy zdolności przywódcze. Czasem kandydaci podczas spotkania w sprawie pracy rozwiązują testy kompetencyjne, co również zajmuje trochę czasu. Dlatego też idąc na rozmowę kwalifikacyjną, zarezerwujmy sobie więcej czasu niż akademicki kwadrans.

Jak opanować stres?

Rozmowa kwalifikacyjna jest z pewnością stresującą sytuacją, która może spowodować nerwowość, potliwość dłoni, drżenie głosu. Jeśli dopadnie cię trema, to najpierw spróbuj się opanować głęboko oddychając, a jeżeli zauważysz że rekruter spostrzegł twoje nerwy, to przeproś i powiedz, że jest to reakcja związana z tym, że bardzo chciałbyś otrzymać właśnie tę pracę.

Co może powiedzieć twoje ciało?

Oczywiście dla komisji rekrutacyjnej najważniejsze są kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Nie bez znaczenia jest jednak również to, co mówi o człowieku jego ciało. Mowa niewerbalna jest bardzo ważnym elementem, na który zwraca się uwagę podczas rozmowy w sprawie pracy. Podczas spotkania kandydat dokonuje swego rodzaju autoprezentacji, dlatego musi zwrócić uwagę, aby to co mówi było kompatybilne i spójne z tym, co prezentuje jego ciało. Bardzo ważne są wskazówki dotyczące tego, jak należy siedzieć, jak gestykulować, kiedy się uśmiechać czy utrzymywać kontakt wzrokowy. Choć z pozoru mogą się to wydawać mało istotne kwestie, to ich rola jest niebagatelna.

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?

Niemal każda standardowa rozmowa kwalifikacyjna ma określony scenariusz, który jest powtarzalny (zazwyczaj bez względu na branżę). Komisja rekrutacyjna trzyma się wyznaczonych punktów, aby mieć potem możliwość porównania wszystkich kandydatów, mając na względzie określone wskaźniki ich przydatności na oferowane stanowisko pracy.

Na początku spotkania rekruter może zadać pytanie niezwiązane z głównym tematem. Dzięki takiemu luźnemu pytaniu kandydat ma poczuć się rozluźniony i bardziej pewny siebie. Po pierwszych „uprzejmościach” następuje dalsza część spotkania, podczas której aplikant mówi coś o sobie, oraz odpowiada na pytania dotyczące kierunkowego wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, dyspozycyjności i motywacji starania się o pracę. Rekruter może również poprosić o podanie mocnych i słabych cech czy nawiązać konwersację w języku obcym, aby sprawdzić poziom jego znajomości.

Co dalej po rozmowie kwalifikacyjnej?

Wraz z zakończeniem rozmowy kwalifikacyjnej następuje czas nerwowego oczekiwania na jej rezultaty. Zazwyczaj komisja rekrutacyjna określa, w jakim terminie można spodziewać się odpowiedzi dotyczącej wyniku postępowania. Warto doprecyzować, czy informacja przekazana zostanie bez względu na to, czy kandydat zostanie przyjęty czy nie, czy tylko w sytuacji pozytywnego rozpatrzenia jego aplikacji. W wielu krajach praktykuje się wysyłanie do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną list z podziękowaniami za poświęcenie czasu. Zanim jednak kandydat zdecyduje się na taki krok, musi przemyśleć, jak zachowanie takie może zostać odebrane.