Podoba ci się to czy nie, rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem procesu rekrutacyjnego w większości ceniących się firm. Większość z nas bardzo się jej boi. Czujemy się niepewni i surowo oceniani. To prawda – mało kto to lubi. Nie jest jednak tak strasznie, jak mogłoby się wydawać. Kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie się do tego ważnego wydarzenia. Jesteś świeżo po studiach i ubiegasz się o swoją wymarzoną posadę? A może byłeś już na dziesiątkach rozmów kwalifikacyjnych i nie przyniosły one pożądanego efektu? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik a zobaczysz, ze sukces jest blisko.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie i stanowisku, na jakie aplikujesz

Zanim zamkniesz za sobą drzwi, udając się na rozmowę rekrutacyjną, dowiedz się jak najwięcej na temat firmy. Informacje o liczbie pracowników, profilu działalności przedsiębiorstwa i godzinach pracy mogą ci się przydać. Nigdy nie wiesz, czy potencjalny pracodawca nie będzie chciał sprawdzić twojej wiedzy na temat firmy. Ponadto sprawdź, jak wymawia się jej nazwę, jeśli brzmi obco. Przekręcanie i nieprawidłowa wymowa nazwy firmy to jeden z najczęściej popełnianych błędów.

Choć może trudno w to uwierzyć, zdarza się, że kandydat nie pamięta, na jakie stanowisko aplikował. To niewybaczalny błąd i, co tu ukrywać, duża gafa.

Skompletuj wymagane dokumenty

Przygotuj swoje CV i list motywacyjny. Nie zapomnij, że dokumenty te powinny być podpisane własnoręcznie! Ponadto skompletuj listy referencyjne (jeśli takowe posiadasz), wszelkie certyfikaty ukończenia kursów i szkoleń, które będą potwierdzeniem tego, co napisałeś w dokumentach aplikacyjnych. Zadbaj o to, by były one czyste i schludne! Pomięte i wybrudzone kartki nie świadczą o nas najlepiej.

Przygotuj autoprezentację

Przed rozmową ułóż sobie w myślach odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: co zainteresowało cię w danym ogłoszeniu, dlaczego ubiegasz się o to stanowisko, jakie są twoje mocne i słabe strony. Przygotuj również kilkuzdaniową wypowiedź o sobie.

Zaplanuj dojazd na spotkanie

Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną. Może się zdarzyć, że w takim wypadku nie zostaniesz nawet do niej dopuszczony. Dlatego co najmniej dzień wcześniej zaplanuj dojazd na spotkanie. Zastanów się czy pojedziesz własnym samochodem czy transportem komunikacji miejskiej i ile czasu ci to zajmie. Jeśli nie jesteś pewien, ile czasu potrzebujesz do pokonania trasy, najlepiej wcześniej odbądź „jazdę testową”.

Przygotuj odpowiedni strój

Odpowiednio dobrany strój nie tylko będzie świadczył o tym, że poważnie traktujesz rozmowę kwalifikacyjną ale i doda ci pewności siebie. Najlepiej wybierz ubrania w spokojnych, stonowanych kolorach, nie ekstrawaganckie.

Spróbuj opanować emocje

Opanowanie stresu przed rozmową rekrutacyjną nie jest łatwe ale nie niemożliwe. Staraj się myśleć pozytywnie, w końcu jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Teraz wystarczy tylko, że przekonasz do tego innych. Podczas samej rozmowy mów powoli, spokojnie, bądź pewny siebie ale nie zarozumiały. Nie traktuj osób rekrutujących jak potencjalnych wrogów – oni też byli kiedyś w takiej sytuacji jak ty.