Dla komisji kwalifikacyjnej najważniejsze są umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe aplikanta. Nie bez znaczenia jest jednak również jego wygląd, bo choć jak to mówią nie szata zdobi człowieka, to jak cię widzą, tak cię piszą. Strój kandydata podlega ocenie tak samo jak styl jego wypowiedzi i zachowanie, a pierwsze wrażenie na temat wyglądu może rzutować na całą późniejszą konwersację.

Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną to znak, że HR-owcom z firmy spodobało się to, co umieściłeś w dokumentach aplikacyjnych. Teraz czas na właściwe zaprezentowanie swojej osoby. Liczy się nie tylko to, co i jak mówisz ale i to, jak się prezentujesz. Schludne, zadbane i oficjalne ubranie będzie wyrazem tego, że poważnie traktujesz tę rozmowę.

Jeden rzut oka i…pracodawca może chcieć cię zatrudnić lub nie. Nie wierzysz? A jednak! Pierwsze kilka sekund decyduje o tym, jak będzie cię postrzegał. Nie pozwól, by w pamięci utkwił mu twój duży dekolt, krótka spódniczka czy idealnie wyrzeźbione ciało zamiast tego, co istotnie miałaś czy miałeś mu do powiedzenia. Nie wiesz, jaki strój będzie odpowiedni na rozmowę rekrutacyjną? Przeczytaj, co na ten temat piszą specjaliści od wizerunku i zrób na rekruterze dobre wrażenie.

To, jak się ubierzemy na rozmowę o pracę zależy w dużej mierze od rodzaju stanowiska, o jakie się ubiegamy. Aplikując na pracownika do firmy sprzątającej, niekoniecznie musimy wkładać garnitur. Ale po kolei.

Kobiety – gdy więcej wcale nie znaczy lepiej

Na spotkanie w sprawie pracy trzeba się odpowiednio ubrać. Lepiej postawić na elegancję, niż eksperymentować ze śmiałymi strojami. Dla kobiet najlepszy będzie klasyczny biznesowy zestaw, złożony z bluzki i ołówkowej spódnicy do kolana (lepiej unikać długości mini). Mile widziane są także stonowane kostiumy i garsonki, bez głębokich dekoltów czy zbyt dużych rozcięć. Preferowanymi tkaninami są tu jedwab, wełna czy bawełna (najlepiej wybrać naturalne materiały, które są dobrej jakości i kojarzą się z profesjonalizmem).

Biznesowy savoir vivre nakazuje, aby do pracy (oraz na rozmowę o pracę) do spódnicy lub sukienki zakładać pończochy bądź rajstopy oraz buty na niewysokim obcasie, które zakrywają zarówno pięty jak i palce. Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, zdecydujmy się na stonowane kolory (czerń, biel, odcienie beżu, granat, szarości).

W oficjalnym ubraniu dla pań bardzo ważną rolę odgrywają również stosowne dodatki. Nie można przesadzać z biżuterią (lepiej, aby była delikatna i skromna). Torebka nie musi być w kolorze butów, ale dobrze jeśli pasuje do całości kompozycji. Zrezygnujmy z nadmiernej ilości, ciężkiej i kolorowej biżuterii. Dopasowany do okazji kostium może okazać się naszą kartą przetargową i kluczem do zawodowego sukcesu, dlatego warto wziąć sobie do serca porady specjalistów do spraw wizerunku.

Mężczyźni – maksimum klasy w minimalizmie

Panowie, którzy wybierają się rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą pracy w biurze czy też na stanowisku reprezentanta firmy w terenie, bezapelacyjnie powinni założyć elegancki garnitur. Umiar w łączenie wzorów i dodatków jest tutaj kluczem do sukcesu w doborze garderoby. Decydując się na wzorzystą koszulę warto wybrać gładki krawat, kamizelkę i marynarkę i odwrotnie. Całości stroju dopełnią stylowe buty, koniecznie wypastowane i lśniące.

Jeśli natomiast aplikujesz na stanowisko pracownika fizycznego, np. na budowie czy w cukierni, nie musisz zakładać eleganckiego garnituru ale to nie oznacza, że możesz wyglądać niechlujnie. Koszula i spodnie nie mogą być pomięte a sweter powyciągany, zbyt duży ani za mały czy krótki. Szczególną uwagę należy zwrócić na długość rękawów: zarówno za krótkie jak i zbyt długie nie wyglądają estetycznie.