Rekrutacja, a zwłaszcza rozmowa kwalifikacyjna, nie są najprzyjemniejszym wydarzeniem w naszym życiu. Z drugiej jednak strony stanowią przepustkę do otrzymania wymarzonej pracy. Warto więc naprawdę dobrze się do nich przygotować, by powalić na kolana komisję rekrutacyjną. Jakie pytania mogą paść na rozmowie? Jak na nie odpowiadać? Jak radzić sobie z podchwytliwymi pytaniami? Na jakie pytania mamy prawo odmówić udzielenia odpowiedzi i czym jest stress interview? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Usiądź więc wygodnie i przeczytaj, jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną i odnieść sukces. Z naszymi wskazówkami poczujesz się pewniej i zdobędziesz uznanie rekrutera. Gotowy? A zatem zaczynamy!

Jakie podchwytliwe pytania możesz usłyszeć podczas rekrutacji?

Jeśli do tej pory myślałeś, że HR-owiec zapyta cię tylko o ukończoną szkołę i kursy, zdobyte doświadczenie czy umiejętności, to jesteś w błędzie! I jeśli czym prędzej sobie tego nie uświadomisz, możesz przeżyć prawdziwe rozczarowanie i pożegnać się z pracą, na której dostaniu szczególnie ci zależało.

Trudne pytania, które często padają na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Dla osoby, która dopiero skończyła edukację i wchodzi na rynek pracy, jest to jedno z najtrudniejszych pytań. Z drugiej jednak strony, przyszły pracodawca chciałby poznać oczekiwania ubiegającego się na dane stanowisko, a zatem istnieją duże szanse, że pytanie to się pojawi. Warto więc wcześniej przygotować sobie na nie odpowiedź. Zasada jest prosta: po pierwsze robimy rozeznanie rynku, dowiadujemy się i szukamy w różnych źródłach, jaka jest wysokość zarobków na stanowisku, o które się ubiegamy. Dobrze jest podać osobie rekrutującej widełki cenowe, przy czym najniższa kwota musi uwzględniać nasze potencjalne wydatki. Innymi słowy, uważajmy na to, by z chęci dostania pracy, nie podać zaniżonej ceny.

Jakie są Pana/Pani wady? A jakie zalety?

Choć pytanie to wydaje się nie być trudnym, kandydaci często mają z nim ogromne problemy. Przede wszystkim pamiętajmy, że odpowiedzi powinny być szczere. Po podaniu zalet, HR-owiec najprawdopodobniej zapyta nas o sytuację, której się dana cecha ujawniła. Wtedy widać jak na dłoni czy zalety są prawdziwe czy zostały zmyślone. Jeśli zaś chodzi o wady, najlepiej podawać takie, które w oczach przyszłego pracodawcy mogą być uznane za zalety, np. pedantyczność, nadmierna skrupulatność.

Pani/Pana największy sukces?

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinno się poruszać sfery intymnej i dotyczy to obydwu stron. Zapytany o największy sukces, podawaj raczej sukcesy osiągnięte na studiach. Założenie rodziny, owszem, sukcesem jest jak najbardziej ale czy interesującym dla potencjalnego pracodawcy?

Pani/Pana największa porażka?

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że dla pracodawcy liczy się umiejętność pokonywania przeszkód a nie unikanie ich. Pytając zatem o porażkę chcą „wybadać” , jak radzisz sobie z trudnymi sytuacjami i w jaki sposób je rozwiązujesz.

Ile biegów ma motorówka? Czyli pytania z dziedziny, o której zupełnie nie mamy pojęcia

Pytania niezwiązane ze stanowiskiem pracy, co więcej zupełnie oderwane od tematu i z obszaru, który jest nam zupełnie obcy, zdarzają się coraz częściej. Takie pytania nie mają na celu cię „zdegradować” a raczej spowodować przyznanie się do niewiedzy. Ponadto dają świetny obraz tego, jak radzisz sobie w trudnej sytuacji.

Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę? (W wypadku, gdy kandydat zmienia miejsce zatrudnienia)

Wymieniając powody zmiany pracy, zdecydowanie unikaj mówienia źle o swoim poprzednim pracodawcy. Dlaczego? Po pierwsze mogą się oni znać a ponadto, rekruter może nabrać podejrzeń, że o potencjalnym pracodawcy również będziesz źle mówić. Najlepiej skup się zatem na innych argumentach: wspomnij, że to jest dla ciebie ambitne wyzwanie, że chcesz poszerzać swoje horyzonty. Możesz ewentualnie wspomnieć o tym, co ci przeszkadzało w poprzedniej pracy: częste delegacje, nieterminowość wypłat (jeśli oczywiście była), brak ambitnych zleceń.

Stress Interview – zachowaj spokój

Podczas rekrutacji na wysokie stanowiska może pojawić się tzw. stress interview. Są to działania, które mają sprawdzić, jak kandydat radzi sobie w stresującej sytuacji. Trudno się do niego przygotować, ale o jego zastosowaniu szybko można się zorientować jak? Jeśli HR-owiec zadaje pytania za szybko bądź robi długie przerwy, pyta o sprawy dziwne lub wręcz niedozwolone to może to oznaczać, że stosuje właśnie praktyki stress interview, by zobaczyć twoją reakcję.

Nie ma rady. Jeśli chcemy dostać dobrą pracę, musimy uporać się z rozmową kwalifikacyjną i pytaniami, które możemy na niej usłyszeć. Weź sobie do serca nasze wskazówki a żaden rekruter cię nie pokona. Powodzenia.